Anasayfa » BURSLAR

EĞİTİM BURSLARI

Kamu kurum-kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları, Gerçek ve Tüzel kişiler ile Dernek ve Vakıflar tarafından verilen karşılıksız nakit para burslarıdır. Bu burslar için öğrenci seçimi, bursu verenler ile Burs Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılmaktadır.

EDUCATION SCHOLARSHIPS

These are non-refundable cash scholarships given by public institutions-organizations, non-governmental organizations, real and legal persons, associations and foundations. Student selection for these scholarships is made by the grantors and the Scholarship Evaluation Commission.

 

YEMEK BURSU

Gerekli şartları taşıyan  öğrencilerimize Üniversitemiz yemekhanelerinde verilen ücretsiz yemek bursudur. Her akademik yılın başında duyurulmakta ve başvuran öğrenciler arasında uygun koşulları sağlayan öğrencilerimize bir yıl boyunca verilmektedir.

MEAL SCHOLARSHIP

It is a free food scholarship given to our students who meet the necessary conditions in our university cafeteria. It is announced at the beginning of each academic year and given to students who meet the appropriate conditions among the applicants for one year.

 

KISMİ ZAMANLI ÇALIŞMA

Öğrencilerin ders saati dışındaki boş zamanlarında ilgi ve yetenekleri doğrultusunda Üniversite bünyesinde geçici işlerde çalıştırılarak, hem maddi kazanç hem de uygulama becerisi kazanmalarını sağlayacak çalışma şeklidir. Her akademik yılın başında duyurulmakta ve başvuran öğrenciler arasında uygun koşulları sağlayan öğrencilerimize bir yıl boyunca çalışma imkanı sunulmaktadır.

PART TIME OPERATION

It is a way of working that will enable students to gain both financial gain and practical skills by being employed in temporary jobs within the University in line with their interests and abilities in their spare time outside of class hours. It is announced at the beginning of each academic year and students who meet the appropriate conditions are offered the opportunity to work for one year.